Hava Kirliliğini Azaltmanın Yolu Doğal Gazdan Geçiyor

3137

Çevre kirliliğine en çok sebep olan etkenlerden biri de bacalardan çıkan zararlı gazlar. Hava kirliliğiyle mücadele etmenin en etkin yolu ise çevreye en az zarar veren yakıt türü olan doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması. Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Ahlatcı, doğal gazın tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul edildiğinin altını çizerken “Ülkemizde doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılmasını milli bir görev olarak görüyoruz. ‘Doğal gazsız ev kalmayacak’ anlayışıyla yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bugün, Konya’da 13 ilçe ve 247 mahallede doğal gazı tüketicilerle buluşturuyoruz, mevcut abone sayımız olan 570 bini yeni yatırımlarımızla 2021 sonunda 591 bin aboneye taşımayı hedefliyoruz” dedi. Konya’da gerçekleştirilen Enerya Konya Gaz Dağıtım A.Ş, 2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, 2020 yılı yönetim kurulu yıllık faaliyet raporlarının okunmasının ardından, bağımsız denetim kuruluşu seçimi görüşülüp karara bağlandı.

Enerya, ‘doğal gazsız ev kalmayacak’ anlayışıyla hizmet vermeye devam ediyor

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Ahlatcı, Türkiye’nin coğrafi konumu itibarıyla doğal gaz için önemli bir merkez olduğunun altını çizerken “Ülkemizin coğrafi konumu milletimiz için büyük bir avantaj ve bu avantajın iyi kullanılması her şeyden önce milli bir görev. Enerji kaynakları ve üretim kabiliyetiyle kendine yeten bir ülke olmak oldukça önemli. Bizler de ülkemizde doğal gazın kullanımının yaygınlaştırılmasını milli bir görev olarak görüyor, yatırımlarımıza bu paralelde devam ediyoruz” dedi.

Ahlatcı, “Konya’da 2003 yılında faaliyetlerine başlayan ve bugün 13 ilçe ve 247 mahallede doğal gazı tüketici ile buluşturan Enerya, bölgedeki yatırımlarını artırarak, ‘doğal gazsız ev kalmayacak’ anlayışıyla hizmet vermeye devam ediyor. Konya’da 570 bin aboneye ulaşan Enerya, her geçen gün yeni yatırımlarla büyürken, 2021 sonunda 5 bin km şebekeye ulaşmış ve toplamda 591 bin adet aboneyi doğal gaz konforu ile buluşturmuş olacak” diyor.

Konya’da hava kirliliği oranları sağlık ve çevreyi tehdit edecek değerlerde seyrediyor

Konya’da doğal gazın yaygın bir şekilde kullanılmaması sebebiyle kışın merkez ilçelerde hava kirliliği oranları sağlık ve çevreyi tehdit edecek değerlerde seyrediyor. Merkez ve özellikle Karatay ilçelerinde havaya karışan zararlı gazlar yağışların oluşmasına engel oluyor, bu sebeple de ilde kuraklık yaşanıyor. Buna karşın ilde önünden doğal gaz hattı geçmiş olduğu halde doğal gaz kullanmayan 100 bine yakın daire bulunuyor. Çevre kirliliği ve kuraklıkla mücadele etmek için yapılması gereken şey ise doğal gaz gibi temiz enerji kaynaklarının kullanımının artırılması.

Doğal gaz en sağlıklı ısınma sistemi

Hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında sanayi tesisleri ve evsel ısınma amaçlı kömür kullanımı geliyor. Doğal gaz en sağlıklı ısınma sistemi olarak karşımıza çıkarken, temiz enerji sayesinde hava, ortam ve çevre kirliliğine yol açmıyor. Yandığında kurum ve duman gibi atıklar ortaya çıkarmayan doğal gaz,  çevre dostu bir yakıt olarak öne çıkıyor. Doğal gaz tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul edilirken, alternatif ısınma yöntemlerine göre de tasarruf sağlıyor. Doğal gaz kullanımı ile alternatif ısınma yöntemlerine kıyasla ev ekonomisine yılda ortalama 3 bin 800 TL katkı sağlamak mümkün. 

Dijital uygulamalarıyla sektöre yeni bir soluk getiriyor

Enerya Enerji, dijitalleşmeyi iş süreçlerine entegre etmeyi başaran şirketler arasında yer alıyor. Enerya, hızlı ve konforlu bir hizmet sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği dijitalleşme çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Şirket, dijital yatırımlarıyla doğal gaz işlemlerinin anında yapılmasına olanak sağlıyor. Aboneler, Müşteri Hizmetleri Ofislerine gitmeye gerek duymadan, dilediği yerden işlemlerini online ortamda gerçekleştirebiliyor.

Enerya, hayata geçirdiği ‘Online Randevu Sistemi’ ile abonelerinin, Müşteri Hizmetleri Ofislerine gitmeden randevu alıp işlemlerini kolaylıkla, sıra beklemeden yapabilmelerinin de önünü açıyor. Online işlemlerle kesintisiz ve kaliteli hizmet sağlayan Enerya, WhatsApp İletişim Hattı uygulaması üzerinden de abonelerine doğal gaz işlemleri için çözümler sunuyor. Hayata geçirilen dijital uygulamalar ile müşteri memnuniyetini %80’in üzerine çıkaran Enerya, abonelerini doğal gaz konforu ile tanıştırmaya ve gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile toplumsal fayda sağlamaya devam edecek.

Genel Kurul Toplantısı Konya’da gerçekleştirildi

Enerya Konya Gaz Dağıtım A.Ş, 2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı; Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı,  Ahlatcı Holding Genel Müdürü  Kasım Kahraman,  Enerya Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kızak, Enerya Hukuk Müdürü Emel Keskin, Enerya Bölge Direktörü Mürsel Parlak ve Danışman Ali İhsan Sılkım’ın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Toplantıya, Konya Organize Sanayi Bölgesi, Konya Ticaret Odası ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nden temsilciler de katıldı. Genel kurulda, 2020 yılı yönetim kurulu yıllık faaliyet raporlarının okunmasının ardından, bağımsız denetim kuruluşu seçimi görüşülüp karara bağlandı.

Leave a Reply