Şekerbank Anadolu’nun dört bir yanında kadın girişimcileri desteklemeyi sürdürüyor

1110

Şekerbank, Türkiye’deki ilk ve tek kredilendirme modelleri ve kadın girişimcilere özel destekleriyle Anadolu’nun kırsal bölgelerinde farklı ölçekteki kadın girişimcilere ulaşarak bankacılık hizmetleriyle ilk kez tanıştırmaya devam ediyor. Şekerbank bu kez de Yalova’da bulunan Yedizen Yalova Kadın Kooperatifini destekleyerek kooperatifin yanında yer alan tek banka oldu.

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olan Şekerbank, Anadolu’nun dört bir yanında özellikle kırsal kesimdeki kadın girişimcilerin işveren olmasını, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesini sağlayarak kadın girişimcilere desteğini sürdürüyor. Şekerbank sektörde benzeri az olan kadın girişimcilere özel uygulamalarıyla üretici kadın kooperatiflerine başta finansman desteği olmak üzere, diğer bankacılık ürünlerini de avantajlı koşullarla sunuyor.

Diğer yandan Türkiye’de ilk ve tek olarak uyguladığı kredilendirme modelleriyle ülke çapında girişimcilere destek olan Şekerbank, özellikle Anadolu’daki kadınların girişimciliklerini harekete geçirerek küçük sermayelerle binlerce başarı hikâyesi yazılmasını sağlıyor. Banka kadın girişimciler başta olmak üzere, daha önce finansal hizmetlerle hiç tanışmamış kesimlere ulaşıyor. 

Finansmana erişimi kısıtlı, kırsal bölgelerde evde üretim yapan kadınların girişimci olarak ekonomiye dahil olmalarına öncelik tanıyan Şekerbank’ın son dönemde kredilendirdiği Yalova’daki Yedizen Yalova Kadın Kooperatifi yüzlerce örnekten yalnızca birisini oluşturuyor.

Davut Önder: “Üreten kadınlar ile yan yanayız”

Şekerbank Yalova Şube Müdürü Davut Önder konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Şekerbank olarak özellikle Anadolu’nun kırsal bölgelerinde finansal hizmetlerden yararlanmayan kadın girişimcileri destekleyerek, hem onların kendi ayakları üzerinde sağlam durmasına hem de üretim yoluyla ekonomiye katılmalarına katkıda bulunuyoruz. Kadın kooperatiflerine sunduğumuz destek paketimiz de finansal kapsayıcılılık bakış açımızla geliştirmeye devam ettiğimiz ürünlerimizden birisi. 1969 yılından bu yana da Yalovalılara hizmet veren Şekerbank Yalova şubesi olarak ödemesiz dönemler, 36 aya varan vadeler ve avantajlı faiz oranları ile finansmana erişimlerini kolaylaştırdığımız tüm kadın kooperatiflerini şubemize bekliyoruz. Kadın girişimciliğine ve kadın kooperatiflerine ayrıcalık sağlamak ve destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.” 

Nalan Saraçoğlu: “Şekerbank bizim için zor gün dostudur”

7 kadının güçlerini birleştirerek, kurduğu Yedizen Yalova Kadın Kooperatifi Başkanı Nalan Saraçoğlu ise şunları söyledi: “Kooperatif olarak beton saksı ve seramik üretimi işi yapmaktayız. Zincir marketlere ve çiçekçilere toptan ve perakende satış yapıyoruz. Şekerbank, kooperatifimiz için desteğe ihtiyaç olduğunda bizi önemseyen tek banka olarak karşımıza çıktı. Şekerbank’tan kadın kooperatiflerine özel ihtiyaç kredisinden yararlandık. Şekerbank ekibi bu süreçte kooperatifimizle yakından ilgilendi ve ihtiyacımızı belirleyerek çok yardımcı oldu. Üstelik yine Şekerbank sayesinde Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu hibe destek kredisi ürünlerini alabilmek için programa uygunluk elde ettik ve öncelik kazandık. Şekerbank’tan aldığımız destekler işlerimizin devam etmesini sağladı. Özetle beklenti ve isteklerimize karşılık veren Şekerbank bizim için zor gün dostudur.”

Leave a Reply