KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL’de Giresunlu Mühendis İmzası…

6104

Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından 1,2 milyon saat emekle geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL’in arkasında yaratıcı bir ekip var. Kasım 2020’de İstanbul’da MÜSİAD EXPO 2020’de dünya otomotiv piyasasının vitrinine çıkan GÜNSEL’de çalışan Giresunlu Samet Öztürk de bu isimlerden biri. 24 yaşındaki Öztürk, aynı zamanda GÜNSEL’in en genç mühendislerinden. Eğitimini aldığı Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra GÜNSEL’de çalışmaya başlayan genç mühendis, aracın süspansiyon, direksiyon, fren, şasi, güç ve güç aktarma organları gibi şasi sistemlerinin mühendislik ve proje uygulamalarından sorumlu.

Samet Öztürk: “Sadece eğitim almak yetmez. Doğrudan sorumluluk üstlenilmeli ve harekete geçilmelidir. GÜNSEL çalışanlarına bunu sağlıyor.”

Bir insanın kendini geliştirebilmesi için sadece eğitim alması veya tecrübeli kişilerden nasihat dinlemesinin yeterli olamayacağını söyleyen Öztürk, “Doğrudan sorumluluk üstlenilmeli ve harekete geçilmelidir. İşte bu noktada GÜNSEL, çalışanlarına en üst seviyede katkı sağlayan bir yapı” diyor.

GÜNSEL’in ilk modeli B9’un direksiyonuna geçinceye kadar bir hayalin peşinden koştuklarını söyleyen Öztürk, “Direksiyon başına geçtiğimde ise o hayalin artık gerçek olduğunu hissettim ve bunun haklı gururunu yaşadım” diyor. Samet Öztürk, Otomotiv mühendisliğini bilinçli bir şekilde tercih etmiş. Daha o günlerdeki hayali ise bir otomobil yapmak. Öztürk, “Hayalimi Günsel’de tamamlanın verdiği hissiyat ise zorlu bir yokuşun ardından gelen düzlükte dinlenmek gibiydi” diyor. 

Leave a Reply