Türkiye’nin İlk Online Afet Kültürü Eğitimi Tamamlandı

1482

Global bir organizasyon olan Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI)’nin İstanbul şubesinin MAG-DER ve DOHAD işbirliği ile gerçekleştirdiği projede afet yönetimi alanında Türkiye’nin ilk herkese açık ve katılım sertifikalı ücretsiz ‘Online Afet Kültürü Eğitimi’ yapıldı.

Doç. Dr. Selma Koç Akgül: Afet okuryazarlığına büyük önem vermeliyiz

KOCAELİ Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç.Dr. Selma Koç Akgül, Türkiye ve dünyada afet türleri ve sayısında ciddi artışlar olduğunu, toplumun her kesimine uyarıları ulaştırmak için neler yapılması gerektiği üzerinde durulması gerektiğini belirterek, “ciddi afet okuryazarlığı olmalı” dedi.

Dünya çapında örgütlü Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Türkiye Hibe Fonu’na hak kazanan projeyi uygulamak için derneğin İstanbul Şubesi, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ile işbirliği yaptı. Başta olası İstanbul Depremi olmak üzere çeşitli afetlere hazırlık amacıyla hazırlanan proje kapsamında herkese açık ve ücretsiz katılım sertifikalı ilk On-line Afet Kültürü Eğitimi verildi. JCI İstanbul Sosyal Sorumluluk Proje Direktörü ve Moderatör İlknur Doruker Türkiye’nin birçok ilinden öğrencilerin interaktif olarak derslere katılım sağlamalarından mutlu olduklarını söyledi.

“EN ÖNEMLİSİ İNSANA DOKUNABİLMEK”

Alanlarında uzman isimlerin 380 katılımcıya 8 günde verdiği 8 ders ile tamamlanan herkese açık ve ücretsiz eğitimin son bölümünde 1923-2000 Yılları Arasında Türkiye’de Doğal Afetler: 1999 Marmara Depremleri Hakkında Haber Söylemleri ve Kamuoyu Araştırmaları yapan Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç.Dr. Selma Koç Akgül konuşmacı oldu. Doç.Dr. Koç Akgül, günümüzde birbirini tetikleyen birçok afet türleri görüldüğünü, BM verilerine göre 2005-15 yılları arasında afetlerde 700 bin kişinin öldüğünü, 1.4 milyon kişinin yaralandığını, 23 milyon kişinin evsiz kaldığını, 144 milyon kişinin göç ettiğini hatırlattı. Doç.Dr. Koç Akgül, şöyle dedi: 

“Afetlerle ilgili bir çok uzman konuşuyor. Ama en önemlisi insana dokunabilmek. Bir insanı bile hayatta tutabilmek büyük başarı. Afet okuryazarlığına büyük önem vermemiz gerek. Afet sayıları giderek artıyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay göründüğü halde hazırlık bakımından yetersiziz. 1999 depreminden sonra sayısız eğitim yapıldı. Ancak, geçen yılki Silivri depreminde hazırlıksız olduğumuz görüldü. Toplum olarak gönüllü olmayı kısa dönemli yardım etme olarak anlıyoruz. Ancak, bir türlü örgütlü ve bilinçli hareket etmeyi yapamıyoruz. Bireyin verilen bilgiyi benimsemesi ve bunu uygulaması gerek. Algı ile ilgili süreçte bilginin nasıl anlatıldığı çok önemli. Afet zararlarını azaltmak istiyorsak gerçek ve doğru, uygulanabilir bilgileri vermemiz gerek. Günümüzde digital medya, klasik medyaya alternatif olarak görülüyor. Hiçbir şey gizli kalmıyor. Afetlerde bilinçli ve ne yaptığını bilen kişilere ihtiyaç var. Örneğin bu eğitimlerde Dr. Oğuz Gündoğdu hocamız da söyledi. Sallantı esnasında hedefi küçültmemiz gerek. Çok basit bilgileri öğrenmek sonra makro pencereye dönmemiz gerekiyor. Hedef kitleleri belirleyerek basit, uygulanabilir yöntemleri önermek gerek.’’

Eğitim Başlıkları: Genel Afet Kültürü, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğinin Afetlere Yansıması, Temel Afet Bilinci, Deprem Bilgisi ve Türkiye’nin Depremselliği, İlkyardım Teori, Yangın Eğitimi Teori, KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) ve Covid-19’un Toplumsal Etkileri, Yaralı Taşıma ve Hafif Arama Kurtarma Teori, Afet Psikolojisi: Gerginlik, Endişe, Kaygı ve Beden İlişkisi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve Afet Döneminde Stres Yönetimi, Afet, Acil Durum ve İletişim.

Leave a Reply