Kent Konseyi’nden de Kanal İstanbul’a İtiraz

559

stanbul’un ilk Kent Konseyi, Kanal İstanbul projesine itiraz etmeye hazırlanıyor. Kent Konseyi Başkanı Mimar Tülin Hadi, 30 Aralık 2019, 12.30’da basın açıklaması yapacak.

SARAÇHANE / İSTANBUL

İstanbul Kent Konseyi, Kanal İstanbul projesine itiraz edecek. Kent Konseyi Başkanı Mimar Tülin Hadi, 30 Aralık 2019 Pazartesi günü, 12.30’da, Kent Konseyi’nin Saraçhane’de bulunan binasının önünde konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek. Kent Konseyi, basın açıklamasının ardından itiraz dilekçesi vermek için 13.00’te T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne hareket edecek.

Kanalın iktisadi ve ekolojik maliyeti yüksek

Kent Konseyi, basın açıklaması duyurusunda tepkisini şöyle dile getirdi: “Merkezi hükümetin Küçükçekmece-Durusu-Sazlıdere hattında inşa etmeyi planladığı Kanal İstanbul projesi, büyük bir iktisadi ve ekolojik maliyet getirmektedir. Resmi projeksiyonlarda dahi 75 milyar Türk lirası civarında bir harcamaya sebep olacak Kanal İstanbul, Türkiye’nin uluslararası hukuk bakımından da sahip olduğu önemli kazanımları tehlikeye atmaktadır. 

Katılımcı bir anlayışla kent yönetimine ilişkin tavsiye niteliğinde görüş ve öneriler sunma misyonuyla hareket eden, yerel yönetim ile sivil toplum arasında bir köprü işlevi gören İstanbul Kent Konseyi, yerel ve ulusal kamuoyunun dikkatini Kanal İstanbul’un barındırdığı demografik, ekonomik ve ekolojik risklere çekmeyi amaçlamaktadır”.

Kent Konseyi, katılımcı bir anlayış için kuruldu

İstanbul’da ilk kez kurulan Kent Konseyi, 18 Ekim 2019’da, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde yapılan genel kurul toplantısı çalışmalarına başladı. Kent Konseyi, yaşadığımız kent üzerine katılımcı bir anlayışla birlikte düşünmek, hemşehrilik bilincini geliştirmek, kent yönetiminin karar alıcılarına çözüm önerileri sunabilmek ve sürdürülebilir bir kent vizyonunun oluşumuna katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını yürütüyor. Kent Konseyi 41 asil üyeden oluşan yürütme kurulu ve 201 üyeden oluşan genel kurulu ile çalışmalarını sürdürüyor.

Leave a Reply