Haber UNDP Genç Girişimcileri Adana’da Buluşturdu

UNDP Genç Girişimcileri Adana’da Buluşturdu

- Advertisment -

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte yürütülen proje kapsamında, Adana’da “Start-up Weekend for All” etkinliği 13-15 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Girişim ve inovasyon ekosisteminin ulusal ve yerel paydaşlarını bir araya getiren etkinlikte genç girişimciler farklı alanlarda 68 yenilikçi iş fikri geliştirdi. 300’den fazla girişimcinin katıldığı etkinlikte, farklı yaş gruplarında Türk ve Suriyeli 28 ekip yarışarak, fikirlerini jüriye sundu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yürütülen, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP)” – İstihdam Yaratımı Bileşeni kapsamında girişim ekosistemi paydaşlarını bir araya getiren bir etkinlik düzenledi. Adana Girişimcilik Merkezi, Çukurova Teknokent ve Çukurova Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğiyle Adana’da gerçekleştirilen “Start-up Weekend for All” etkinliğine, Adana, Mersin, Konya gibi illerdenfarklı yaş gruplarında 300’den fazla genç girişimci katıldı. 18 uzman mentor eşliğinde 54 saat süren etkinlikte katılımcılar farklı alanlarda yeni girişim fikirlerini ortaya koydu.

“Özgür düşün, yaratıcı ol fikrini geliştir” sloganıyla 13-15 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenen etkinlik kapsamında girişimci olmak isteyen Türk ve Suriyeli gençler, uzman mentorlar eşliğinde yaratıcı iş fikirlerini ürün ve hizmetlere dönüştürmeyi öğrendi. Etkinliğe katılan melek yatırımcılar, girişim sermayesi uzmanları, özel sektör temsilcileri, katılımcılar ile bir araya gelerek dijitalleşme, inovasyon, yeni ekonomi, teknoloji girişimciliği, yaratıcı endüstriler ve sürdürülebilir kalkınma konularını ele aldı.

Girişimcilik ekosistemi Adana’da toplandı
Girişimciliği desteklemek, yerel ekonomik kalkınmaya fayda sağlamak, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek amacıyla Türk ve Suriyeli girişimcileri bir araya getiren etkinlikte, katılımcılara kapsamlı girişimcilik eğitimleri verildi. Çukurova Teknokent’te gerçekleştirilen etkinlik, genç girişimcilerden melek yatırımcılara, girişim sermayesi uzmanlarından özel sektör ve akademi temsilcilerine girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getirdi.

54 saat süren maraton
Katılımcıların iş fikirlerini belirleyip takımlarını oluşturmasıyla başlayan 54 saatlik maratonda, 28 ekip e-ticaret, sağlık teknolojileri, giyilebilir teknolojiler, akıllı ulaşım, tarım ve turizm uygulamaları, robotik teknolojiler, dijital pazarlama, iklim değişikliğine uyum, kadının güçlenmesi, yeşil ekonomi, çevre ekonomisi, lojistik, iletişim teknolojileri gibi alanlarda, sosyal faydayı hedefleyen 68 yeni iş fikri ortaya koydu. Girişimcilerle bir araya gelen Adana Girişimcilik Merkezi Müdürü Serap Urunga “İş Modeli Eğitimi”, Google StartUp Weekend Sertifikalı Eğitmen, Mentor ve Stage Co Kurucu Ortağı Patrick Bosteels ise mentorluk, pitching ve süreç yönetimi konularında katılımcılara, mentorlara ve jüri üyelerine eğitim verdi.

İlham veren başarı hikayeleri paylaşıldı
İki farklı oturumdan oluşan ilham veren konuşmalar panelinin ilkinde IBM Genel Müdür Yardımcısı İhsan Müderrisoğlu, StartersHub Ortaklık ve Mentorluk İlişkileri Müdürü Günce Onur, Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülman teknoloji, girişimcilik ve inovasyon konusunda kendi deneyimlerini paylaştı. İkinci panelde ise, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül ve Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren katılımcılara kendi girişimcilik deneyimlerini ve tecrübelerini paylaştı.

28 ekibin yarıştığı etkinlikte en iyi iş fikirler ödüllendirildi
54 saat süren maratonun ardından projelerini tamamlayan 28 ekip, jüri üyelerine iş fikirlerini içeren sunumlarını gerçekleştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül, Turkcell Arıkovanı’ndan Mustafa Can Geçkiner, Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Bora Kocaman, Adana Girişimcilik Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Selçuk Çolak ve UNDP Geçim Kaynakları Sektörü Müdürü Özlem Çavuşoğlu’ndan oluşan jüri, kapsamlı değerlendirmenin ardından ödül kazanan takım ve projeleri açıkladı. İlk üçe giren takımlar bilgisayar ve tablet hediyelerinin yanı sıra Turkcell Arıkovanı’ndan kitlesel fonlama, mentorluk ve network alanında destek aldı. Buna göre; otizimli çocuklara yönelik sanal gerçeklik uygulamaları geliştiren TDVR, diyabet hastalarına yönelik yerli insülin pompası geliştiren DIA-BET, su tasarrufuna yönelik akıllı banyo sistemleri geliştiren 3S7K Turkcell Arıkovanı’ndan kitlesel fonlama, mentorluk ve networking alanında detek lacak. Ayrıca, Augmented Team, Aki-Tech, Data’s, Cashier, 7. Kıta ve Halfman-Half Robot ekipleri, jüri tarafından tablet ve diz üstü bilgisayarlar ile ödüllendirildi.
Yarışmaya katılan tüm ekipler, Adana Girişimcilik Merkezinin düzenleyeceği Bootcamp’a kabul edildiler. Finale kalan 28 ekip KOSGEB Adana İl Müdürlüğü ile birebir görüşmeler yaparak teşvik ve desteklerden yararlanma fırsatını bulacak.

Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP)
Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ile ev sahibi toplulukların ekonomik ve sosyal dayanıklılığı ile ulusal ve yerel kurumların güçlenmesine katkı sağlamak için işbirliği yapıyor. 50 milyon avro bütçeli ve iki yıl devam edecek olan proje, Türkiye’de 11 ilde istihdam yaratılmasına katkı sağlanması, yerel yönetimlerin kapasitelerinin ve belediye hizmetlerinin güçlendirilmesi ile Suriyelilere yönelik Türkçe eğitimine odaklanıyor.
Dayanıklılık merkezli, yerel ve sürdürülebilir kalkınma perspektifini odağına alan proje, Suriye krizi nedeniyle ortaya çıkan sorunlara uzun vadeli, kapsamlı ve yapısal çözüm önerileri getiriyor. Ekonomik entegrasyon, sosyal uyum, yerel kapasitenin desteklenmesi ve bölgesel kalkınmayı merkezine alan Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi, UNDP’nin sürdürülebilir kalkınma konusundaki 50 yılı aşkın uzmanlığını, AB’nin finansal desteği ile bir araya getiriyor.

Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP) – İstihdam Yaratımı Bileşeni
Projenin “İstihdam Yaratımı” bileşeni, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte İzmir, Manisa, Adana, Hatay, Mersin, Kilis ve Gaziantep’te yerel kurumlar, sanayi odaları ve iş dünyası kurumları ile işbirliği içerisinde uygulanacak ve Suriye krizinin, yerel ekonomiler ve iş gücü piyasaları üzerindeki baskılarının hafifletilmesine destek olacak.
İstihdam Yaratımı Bileşeninin temel amacı, Suriyeli ve ev sahibi topluluk üyelerinin ekonomiye katılımlarının artırılması, girişimcilik, inovasyon, üretim teknikleri, pazarlama, iş geliştirme ve iş yönetimi gibi alanlarda Suriyeli ve Türk şirket ve girişimlerin eğitim ve danışmalık hizmetleri kapsamında desteklenerek yerel ekonominin güçlendirilmesi, herkes için yeni iş ve geçim kaynakları olanakları yaratılması, ekonomik entegrasyon ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi olarak belirlendi.


Leave a Reply

Son Haberler

AÇEV’den çocukların geleceğine ışık tutacak sanat projesi:“Bir Kare Bin Çocuk”

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), her çocuğun hayata eşit fırsatla başlayabilmesi için yürüttüğü projelere bir yenisini ekledi....

Enerjisa Enerji ve Çimsa, 52 milyon TL yatırım ile çimento sektörünün en büyük güneş enerjisi santralini Afyon’da kuruyor

Enerjisa Enerji ve Çimsa iş birliğinde Türkiye çimento sektörünün en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri hayata geçiyor....

AYVALIK 8. AIMA MÜZİK FESTİVALİ 16 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR!

1998 yılında Prof. Filiz Ali öncülüğünde sınırlı olanaklarla kurulan ve 24 yıldır düzenlediği uzmanlık sınıflarıyla yüzlerce genç müzisyenin...

440 Yıllık Hamam Satışa Çıkarıldı

Mimar Sinan eserlerinden biri olan 440 yıllık Ayakapı Hamamı, emlak sitesinde satışa çıkarıldı. 33 milyon TL’ye satılmaya...

Rekabetçi Sanayi için Geri Dönüşüm Şart

Dünyanın en büyük pazarlarından olmasının yanı sıra ülkemizin de ana ihracat pazarı konumunda bulunan Avrupa’ya ihracatta gerek...

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nden Sanat Şöleni!

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, bu hafta açılışını yapacağı iki sergi ile 92 eseri, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde...

Gülşah Erol, caz ve klasik müziği modern bir kompozisyonla buluşturduğu ikinci stüdyo albümü “Jazz for My Little Cello”yu dinleyiciyle buluşturdu.

GÜLŞAH EROL’UN “JAZZ FOR MY LITTLE CELLO” İSİMLİ İKİNCİ ALBÜMÜ ÇIKTI Başarılı müzisyen Gülşah...

SOUND OF EUROPE FESTİVALİ KAPSAMINDA 12 FARKLI YENİ SES İSTANBUL VE ANKARA’DA İLK KEZ MÜZİK TUTKUNLARIYLA BULUŞUYOR

İstanbul ve Ankara, kültür sanat hayatına ivme kazandıracak yepyeni bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sound of Europe Festivali Avrupa’nın...
- Advertisement -

Diğer Haberler
Önerilen Haberler