Ekonomi İstihdamda kasım ayının lider sektörleri

İstihdamda kasım ayının lider sektörleri

- Advertisment -

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, istihdam piyasasının nabzını tutmak amacıyla her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin, Kasım 2019 verileri açıklandı. Kasım ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı, geçtiğimiz yıla göre (+%13) arttı. Geçtiğimiz aya göre ise toplam iş ilanı sayısında (+%2) artış yaşandığı görüldü. Eylül ayından bu yana yeni ilan sayılarında görülen artış, istihdam piyasasının yılsonunu hareketli kapatacağına işaret etti.

Kariyer.net’in her ay yayınlanan on binlerce iş ilanı ve 12 milyonu aşkın iş başvurusuna dayanarak oluşturduğu İstihdam Endeksi, istihdam piyasasına ilişkin güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Endeks verilerine göre; kasım ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında (+%13), önceki aya göre +%2 oranında artış gösterdi. Kasım ayının lider sektörleri sıralamasında, Bilişim sektörü 5.139 ilan ile en fazla iş ilanı yayınlanan sektör olarak öne çıktı. Bilişim sektöründe yayınlanan yeni iş ilanı sayısı; geçen aya göre (+%6), geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise (+% 12) artış gösterdi. Bilişim sektörünün ardından en çok iş ilanı yayınlanan sektörler sıralamasında Tekstil (5.051) ikinci sırada yer aldı. Diğer yandan, Üretim & Endüstriyel Ürünler (3.925), Sağlık (3.795) ve Hizmet (3.704) sektörlerinin de işe alımlarını hızlandırdıkları görüldü. Perakende sektörü ise %32’lik artış ile geçtiğimiz yıla göre yeni ilan sayısında en fazla artış kaydeden sektör oldu.

Finans & Ekonomi sektörleri zirvede!
Kasım ayı endeks verilerine göre; yeni iş ilanı sayısında ekim ayına göre en fazla artış yaşanan sektörler Finans & Ekonomi (+%12), Bilişim (+%6), Otomotiv (+%5) ve Sağlık (+%4) sektörleri oldu. Yeni ilan sayılarında artış yaşanan sektörlerde öne çıkan pozisyonlar incelediğinde;

*Finans-Ekonomi sektöründe; Müşteri Temsilcisi, Yazılım Uzmanı, Saha Satış Temsilcisi ve İş Analisti pozisyonları en fazla yeni ilan yayınlanan pozisyonlar oldu. Saha Satış Temsilcisi (+%220), Müşteri Danışmanı (+%90) ve Müşteri Temsilcisi (+%54) pozisyonları ise geçen aya göre yeni iş ilanı sayılarında en fazla artışı kaydetti.
*Bilişim sektöründe yeni iş ilanı en çok; Yazılım Geliştirme Uzmanı, Yazılım Uzmanı, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi ve Yazılım Mühendisi pozisyonlarında yayınlandı. Pozisyonlar yeni ilan sayılarında görülen artışa göre değerlendirildiğinde ise Backoffice Yetkilisi (+%120), Network Uzmanı (+%100) ve Saha Satış Uzmanı (+%81) pozisyonları öne çıktı.
*Otomotiv sektöründe; Satış Danışmanı, Ar-Ge Mühendisi, Kalite Mühendisi, Satış Temsilcisi ve Proje Mühendisi pozisyonları en fazla yeni iş ilanı yayınlanan pozisyonlar olurken; İnsan Kaynakları Sorumlusu pozisyonu %83’lük artış ile geçen aya göre en yüksek yüzdesel artışın görüldüğü pozisyon oldu.
*Sağlık sektöründe; Tıbbi Satış Mümessili, Hemşire, Estetisyen, Satış Temsilcisi ve Ameliyathane Hemşiresi en fazla yeni ilan yayınlanan pozisyonlar olurken; Tıbbi Tanıtım Temsilcisi pozisyonu geçen aya göre %86 artış oranıyla yeni ilan sayısı en çok artan pozisyon oldu.

Bilişim ve finans & ekonomi sektöründe en fazla büyümeyi Bursa kaydetti
Kasım ayında en fazla yeni iş ilanı yayınlanan ilk on şehir sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Adana, Konya ve Gaziantep oldu. Geçen yıla göre yeni iş ilanı sayısında en fazla artış yaşayan iller ise, Yalova (+%7), Konya (+%6), Adana (+%4) ve Sakarya (+%4) olarak sıralanıyor.
Kasım ayında artış yaşayan sektörler il bazında incelediğinde; Bursa’da Bilişim (+%22) ve Finans & Ekonomi (+%34) sektörleri büyüme kaydederek dikkatleri üzerine çekti.Otomotiv sektöründe Adana (+%30), Turizmde Aydın (+%50) ve Sağlık sektöründe İzmir (+%14) geçtiğimiz aya göre ilan sayısında en fazla artış yaşanan iller oldu.

Mavi yaka istihdamının nabzını “İşin Olsun” tutuyor
Kariyer.net’in mavi yaka istihdamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ve şimdiye kadar 4 milyon kişi tarafından indirilen İşin Olsun uygulaması, istihdamın geleneksel yollarla sağlandığı mavi yaka segmentinin dijital dönüşümüne öncülük ediyor. Türkiye’nin en hızlı büyüyen, ücretsiz mavi yaka iş ve eleman bulma platformu olan İşin Olsun’un, Kasım verileri de mavi yaka işe alımlarında hareketlilik yaşandığını gösterdi. Mavi yaka çalışanlarla, eleman arayan işverenleri buluşturan platformda, işveren sayısı 200 bini geçti. İşin Olsun’un verilerine göre Kasım ayında adaylar en çok; Garson, Temizlik Görevlisi, Sekreter ve Komi ilanlarına başvuru yaptı.


Leave a Reply

Son Haberler

Suriye’de Savaşın Bıraktığı Yetim Çocuklar ile Resimler yaptı

Ünlü Ressam Gökhan Yıldırım, Suriye’nin El Bab şehrinde, savaşın ardında bıraktığı yetim çocuklar ile buluştu. Burada anda...

Tekstil sektörünün başarısı, İzmir’den dünyaya yayıldı

Hazır giyim sektörünün dev buluşması, 15-17 Eylül 2021 tarihlerinde fuarizmir’de gerçekleşti. Kumaş, konfeksiyon yan sanayi, hazır giyim,...

Egzamanın Çözümü Yaşam Tarzını Değiştirmek

Hayat kalitesini ciddi anlamda etkileyen egzamanın çözümü sanıldığı kadar zor değil. Ancak bu noktada beslenmeden giyime kadar...

“Let Me Be… In My World”

Birçok ülkede bu yıl lansmanı yapılan Reebok x Cardi B iş birliğinin ilk koleksiyonuyla elde edilen  başarının...

Kenan Doğulu “İHTİMALLER” Caz Konseriyle 28. İstanbul Caz Festivali'nde Kenan Doğulu; “İhtimaller” caz projesiyle, 15...

Reebok’ın Yeni Avantajlı Üyelik Programı

“Reebok Unlocked” Reebok, alışverişin keyfini bir adım öteye taşımak için...

Resimlerin gizli dünyasına kulak verin

Adeta çocuk resim yoluyla içinde bulunduğu dünyaya yönelik duygu ve düşüncelerini çizerek kâğıda yansıtmaktadır. Dolayısıyla resmin çocuğun...

Küresel ısınma alerjiyi artırdı!

Alerji mi? Covid-19 mu? Yorgunluğunuzun nedeni alerji olabilir! SONBAHAR ALERJİSİNDEN KORUNMANIN...
- Advertisement -

Diğer Haberler
Önerilen Haberler