8. TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi’nde ‘Değişimden Değer Yaratmak’ Tartışılıyor

559

Yatırımcı İlişkileri Derneği tarafından “Değişimden Değer Yaratmak” temasıyla bu yıl sekizincisi düzenlenen ‘TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2019’, Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, Türkiye Sermaye Piyasası Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alp Keler ve TÜYİD Başkanı Aslı Selçuk’un yer aldığı açılış konuşmalarıyla başladı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla konuşmasında “Dünyada 80’li yıllardan itibaren önem atfedilen yatırımcı ilişkileri konusuna dair 2007 yılına kadar bir fikrim yoktu. Biz kendimizi finans ve yatırım alanında iyi bir seviyede görüyorduk; ama dünyanın geri kalanıyla aynı dili konuşmadığımızı da aynı zaman diliminde anladım. Yatırımcı ilişkileri bana aynı dili konuşmayı, dünyanın bakış açısını anlamayı öğretti. Her alanda olduğu gibi bu alanda da değişim ve gelişimler var. Öte yandan, araştırmalara göre %70’e yakın yatırımcı hala şirketlerle birebir görüşmeyi tercih ediyor” ifadelerine yer verirken; “Yatırımcı ilişkileri departmanlarında çalışanlar tabi ki şirketlerini iyi anlatmaya özen gösteriyorlar; ancak aynı zamanda ülkemizin tanıtımına da önem vermelerini önemle rica ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye Sermaye Piyasası Birliği Yönetim Kuruluş Başkanı Dr. Alp Keler konuşmasında “Ülkemizin kalkınmasının yolunun sermaye piyasalarından geçtiğine inanıyoruz.” diyerek, şöyle devam etti “Bu doğrultuda, sektörümüzün topluma doğru anlatılmasının önemi muhakkaktır. Dünyada ülkeler optimal sermaye piyasası yapısı için kredi ve sermaye piyasası arasında bir denge bulmaya çalışıyor. Sermaye piyasalarının yarattığı değeri ön plana çıkarmak amacıyla hem geleneksel hem de dijital medyayı kullandığımız çok kapsamlı bir iletişim çalışması yürütüyoruz. Türkiye’de ortaklık kültürünün gelişmesi gerekiyor. Türkiye’de halka açık şirket sayısını sağlıklı olarak artırmalıyız. En büyük 500 şirketimizin 72’si halka açık. Sadece yatırımcılar değil, şirketler de sermaye piyasalarına bakış açılarını geliştirmelidir. 

Dr. Keler: “Yurt dışında birçok ülkede çalışanların şirketlere ortak olduğunu ve sermayenin tabana yayıldığını görüyoruz. Ülkemizde de yapılacak düzenlemelerin, sermayenin tabana yayılmasına ivme kazandırılabileceğine inanıyoruz.Özellikle yatırımcı ilişkileri profesyonelleri de yatırımcılar ve şirketler arasında sağlıklı bir iletişim oluşturarak; yatırımcıların şirketlerin değerini daha iyi anlamasını sağlıyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

TÜYİD Başkanı Aslı Selçuk, sekiz yıldır büyük başarı ile düzenledikleri ve Türkiye’de yatırımcı ilişkilerinin tüm yönleriyle ele alındığı ilk ve tek organizasyon olan TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi hakkında şu değerlendirmede bulundu; “Değişen ve dönüşen bu ortamda Yatırımcı İlişkileri profesyonelleri olarak ana önceliğimiz bu dinamikleri yönetmek suretiyle ülkemiz, sektörlerimiz ve şirketlerimiz için değer yaratmaktır. İşte buradan yola çıkarak bu seneki zirvemizin temasını “Değişimden Değer Yaratmak” olarak belirledik. 

Bizler bu süreçte yatırımcı beklentilerini anlamak ve yönetmek, bu suretle piyasalarımızda adil fiyatlamaların oluşmasını sağlamak hedefiyle daha dinamik iş modelleri benimsiyoruz. Teknolojiden daha fazla faydalanmaya odaklanıyoruz. Tüm iletişim kanallarını proaktif olarak kullanıyoruz. Ülkemize, sektörlerimize, şirketlerimize ait dinamikleri yatırımcılarımızla düzenli olarak paylaşıyoruz. Sadece bu yıl BIST 30 şirketleri olarak yurt içi ve yurt dışında yatırımcı ve analistlerle gerçekleştirdiğimiz toplantı sayısı 7.000’i aştı. 40’ı aşkın finansal merkezde yatırımcılarla buluştuk. Senelerdir benzer tempoda yürüttüğümüz programlar sonucunda borsamıza yatırım yapan ülke sayısının MKK verilerine göre 90’a ulaştığını da sizlerle paylaşmak isterim. Ekonomimizde dengelenmenin başlaması ve 2020 yılına ait beklentilerin şekillenmesiyle iç pazardaki toparlanmanın olumlu bir hava oluşturduğunu memnuniyetle görmekteyiz. Son dönemde yaptığımız toplantıların sıklığı ve görüştüğümüz yatırımcıların sayısı 2020’yi karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde ülkemize ve şirketlerimize olan ilginin yeniden canlanmaya başladığını gösteriyor” dedi.

Geleneksel Yatırımcı İlişkileri Ödülleri töreninde ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri Programı’‘En İyi Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi’‘En İyi CEO’, ‘En İyi CFO’ ve ‘Yükselen Yıldız’kategorilerinde kazananlara ödülleri takdim edildi. 

Kategorilere göre ödül alanlar:

  • ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri Programı’: Garanti BBVA
  • ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi’: Handan Saygın, Garanti BBVA
  • ‘En İyi CEO’: Ali Fuat Erbil, Garanti BBVA
  • ‘En İyi CFO’: Türker Tunalı, Akbank
  • ‘Yükselen Yıldız’: Tüpraş

Leave a Reply