Türkiye’nin Doğu Sınırlarındaki Mayınların Temizlenmesi Projesi’nin 2. Aşaması Başarıyla Tamamlandı

465

Ankara, 18 Kasım – 4 Nisan 2018 tarihinde başlayan ve 14 Kasım 2019 tarihinde son bulan “Türkiye’nin Doğu Sınırlarında Mayınların Temizlenmesi ve Sınır Denetim Kapasitesini Artırarak Sosyo-Ekonomik Gelişimin Sağlanması Projesi – Aşama II”, 19 Kasım 2019 tarihinde yapılacak olan kapanış etkinliğiyle birlikte son bulacak.

Türkiye, 2003 yılında imzaladığı ve 1 Mart 2004 tarihinde yürürlüğe giren Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması Antlaşması kapsamında Türkiye, geçtiğimiz 15 yıldır sınırları içerisinde bulunan anti-personel kara mayınlarının imhası üzerine ciddi bir çaba gösteriyor.

Toplam 1.302.470 metrekare alanın mayın riskinden arındırılarak devlete teslim edilmesini, çeşitli sahalardan çıkarılan 19.949 adet anti-personel kara mayınının imhasını ve 400’ü aşkın kişinin istihdamını sağlayan proje, aynı zamanda dünya çapında bu alanda yapılan projelerin en büyüklerinden biri olma özelliğini taşıyor. İnsani mayın temizliği açısından Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşıyan Türkiye’nin Doğu Sınırlarında Mayınların Temizlenmesi ve Sınır Denetim Kapasitesini Artırarak Sosyo-Ekonomik Gelişimin Sağlanması Projesi, sınır güvenliği açısından Türkiye’nin 21. Yüzyıl gerekliliklerine uyum sağlamasına destek olmayı amaçlıyor.

19 Kasım 2019 tarihinde Swiss Otel Ankara’da saat 14:00’da yapılacak olan proje kapanış etkinliğiyle son bulacak olan Türkiye’nin Doğu Sınırlarında Mayınların Temizlenmesi ve Sınır Denetim Kapasitesini Artırarak Sosyo-Ekonomik Gelişimin Sağlanması Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse ediliyor ve Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından destekleniyor. 


UNDP Hakkında: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), krizler ile başa çıkabilecek ve herkes için yaşam kalitesini artıracak türde bir büyümeyi başlatıp sürdürebilecek ülkeler oluşturulmasına destek olmak için toplumun her kesiminden bireyler ile iş birliği kuruyor. 170 kadar ülke ve bölgede, yaşam koşullarını geliştirmek ve dayanıklı toplumlar oluşturmak için küresel bir bakış açısı ve yerel açılımlar sunuyor. tr.undp.org

Leave a Reply