Haber Otokar dünyaca ünlü askeri araçlarını Bahreyn’de sergiliyor

Otokar dünyaca ünlü askeri araçlarını Bahreyn’de sergiliyor

- Advertisment -

Türk savunma sanayini yurtdışında başarıyla temsil eden Otokar, 28-30 Ekim tarihlerinde Bahreyn’de düzenlenecek olan BIDEC (Bahrain International Defence Exhibition & Conference) 2019 savunma sanayii fuarına katılıyor. Etkinlik süresince Otokar, dünyaca ünlü askeri araçlarından COBRA II, URAL ve ARMA 6×6’yi sergileyecek.

Türkiye’nin tek milli askeri araç üreticisi olan, Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 28-30 Ekim tarihlerinde Bahreyn’de düzenlenecek olan BIDEC 2019 savunma sanayii fuarında COBRA II Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının Yaralı Tahliye Aracı versiyonu, URAL Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının Personel Taşıyıcı versiyonu ve ARMA 6×6 Zırhlı Muharebe Aracının Amfibik Personel Taşıyıcı versiyonunu sergileyecek.

Otokar’ın, dünya savunma sanayindeki konumunu her geçen gün güçlendirerek global ölçekte başarılara imza attığının altını çizen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Türkiye’de tasarlanan ve Türkiye’de üretilen araçlarımızla kahraman ordumuza hizmet etmekten her zaman gurur ve onur duyuyoruz. Askeri araçlar alanında 30 yılı aşan tecrübemiz ile kullanıcılarımızın beklentilerini ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor; mühendislik kabiliyetlerimiz ve Ar-Ge imkanlarımız ile bu ihtiyaçları karşılayacak milli askeri araçlar geliştirip üretiyoruz” dedi.

32 binden fazla Otokar askeri aracının 35’ten fazla ülkede, çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, riskli bölgelerde başarıyla hizmet verdiğini belirten Görgüç, envanterlerinde Otokar araçlarına sahip kullanıcıların yeni kullanıcılar için referans olduğunu belirterek şunları söyledi: “Her geçen yıl bayrağımızı yeni ülkelerde dalgalandırıyor, savunma sanayimizi yurtdışında da başarıyla temsil etmek için çalışıyoruz. Savunma sanayi alanında 2000’li yılların başlarından beri farklı model ve versiyonlardaki aracımız Körfez ülkelerinde hizmet veriyor; 2016 yılında kurduğumuz Otokar Land Systems şirketimiz ile bu bölgedeki ihracat faaliyetlerimizi artırarak ülke ekonomimize ve savunma sanayimizin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bugün Otokar, ihracat pazarlarında sadece araç üreticisi olarak değil; hem satış sonrası hizmet faaliyetleri hem de teknoloji transferi kabiliyeti ile fark yaratıyor.”

COBRA II

BIDEC 2019’da Otokar, farklı görevlere uygun modüler bir platform olan COBRA II’nin “COBRA II mayın korumalı zırhlı yaralı tahliye aracını”nı tanıtıyor. Halihazırda yurt içinde ve yurt dışında başarılı bir şekilde hizmet veren COBRA II, mayın ve balistik koruması altında üst seviyede arazi kabiliyeti sunarken standart bir acil durum tıbbi müdedale ve yaralı tahliye için yapılabilecek tüm imkanları sağlıyor. COBRA II Zırhlı Yaralı Tahliye Aracı’nın hafifliği ile balçık, çamur gibi farklı zeminlerde bile yüksek performans göstererek, muharebe sahasının içlerine kadar girip tehlikeli bölgede yaralı kurtarma ve acil müdahale görevlerini yerine getirilebilmesi sağlandı. Standart COBRA II’nin yükseklik ve genişliği ambulans görevine uygun olarak artırıldı ve geniş iç hacim sağlandı. Arka kapı, ambulans kullanımı için özel olarak rampa kapı şeklinde tasarlandı.

Aracın tıbbi bölümü ile ilgili pekçok fonksiyon tıbbi personel tarafından arka kısımdan kontrol edilebilirken; istenildiği durumda ön ve arka bölme birbirinden ayrılabiliyor. COBRA II Ambulans sürücü, komutan, tıbbi personel haricinde ‘2 oturan ve 1 yatan’ veya ‘2 yatan’ hasta alabilecek şekilde iki farklı konfigürasyona sahip.

URAL

Emniyet ve iç güvenlik güçlerinin ihtiyaç ve gelecek beklentilerine göre tasarlanan, Türkiye envanterinde de başarıyla aktif olarak görev alan zırhlı personel taşıyıcı URAL, çok yönlü modüler platformu yanı sıra yenilikçi özellikleriyle de en zorlayıcı görevlerde dahi üstün performans sergiliyor. URAL, tamamı zırh sacından üretilen personel kabini ile farklı tehditlere karşı sağladığı üst seviye personel korumasına ilave olarak; geniş iç hacmi ve koltuk ara mesafeleri, ergonomik tam boy koltukları, süspansiyonu ile personel konforunu da en üst seviyede tutuyor. Aracın yüksek mukavemetli çelik şasisi üzerindeki üstün nitelikli yürür aksamı maksimum arazi performansı sağlarken, kauçuk bağlantı elemanları üzerindeki zırhlı gövdesi de çeşitli yol şartlarındaki titreşimin en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

ARMA 6×6 Otokar’ın yüksek taktik ve teknik özelliklere sahip çok tekerlekli modüler zırhlı aracı ARMA 6×6, üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyon opsiyonlarına sahip. En zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında hizmet veren ARMA’nın amfibik opsiyonu da mevcut. ARMA 6×6; özellikle yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. ARMA, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor. ARMA ailesi zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, komuta kontrol, KBRN keşif aracı gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

Leave a Reply

Son Haberler

Gülşah Erol, caz ve klasik müziği modern bir kompozisyonla buluşturduğu ikinci stüdyo albümü “Jazz for My Little Cello”yu dinleyiciyle buluşturdu.

GÜLŞAH EROL’UN “JAZZ FOR MY LITTLE CELLO” İSİMLİ İKİNCİ ALBÜMÜ ÇIKTI Başarılı müzisyen Gülşah...

SOUND OF EUROPE FESTİVALİ KAPSAMINDA 12 FARKLI YENİ SES İSTANBUL VE ANKARA’DA İLK KEZ MÜZİK TUTKUNLARIYLA BULUŞUYOR

İstanbul ve Ankara, kültür sanat hayatına ivme kazandıracak yepyeni bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sound of Europe Festivali Avrupa’nın...

19 Mayıs, Türk Ulusunun Özgürlük ve Bağımsızlık Mücadelesinin Başladığı Gündür!

19 Mayıs 1919, Türk Kurtuluş Savaşı’nın hukuksal, siyasal ve fiili başlangıç günüdür. Ulusal Mücadele ateşinin yakıldığı bu...

Bayram Döneminde Kredilere Talep Arttı!

Bankaların yeni müşterilerine sunduğu sıfır faizli ihtiyaç kredisi kampanyaları, bayram döneminde tüketicilerden büyük ilgi gördü. HangiKredi karşılaştırmalı kredi endeksine göre,bu yıl geçtiğimiz...

Besin alerjisi ve kuruyemiş alerjilerinin görülme sıklığında iki kata yakın artış var!

Dünya Besin Alerjisi Farkındalık Haftası (8-14 Mayıs) sebebiyle ülkemizde kuruyemiş alerjilerinin artışına ve oluşturduğu risklere dikkat çeken Türkiye Ulusal Alerji...

EİB’ten 2022’nin ilk 4 ayında 198 ülke ve bölgeye ihracat

Ege İhracatçı Birlikleri Ocak-Nisan döneminde AB’ye ihracatını yüzde 28 artırdı Ege İhracatçı Birlikleri, yılın...

BEBEKLERDE KAFA ŞEKİL BOZUKLUĞUNUN 11 NEDENİNE DİKKAT!

Bebeklerin kafa şekillerinde sıklıkla simetri bozuklukları görülebiliyor. Her ne kadar yenidoğanların kafa yapısı aile büyüklerinin kafa yapısına...

Firmaların küresel rekabet gücünü artırıyor

Günümüzde küresel pazar için otomasyon ürünleri geliştiren şirketlerin tercih edilmesinde diğer sağlayıcıların cihazlarıyla uyumluluk belirleyici rol oluyor....
- Advertisement -

Diğer Haberler
Önerilen Haberler