Ekonomi “Global standartlarda yatırım şirketi olma yolundayız”

“Global standartlarda yatırım şirketi olma yolundayız”

- Advertisment -

Doğan Holding, Dünya Yatırımcı Haftası’nda düzenlediği buluşmada 45 kurumsal yatırımcı ve analisti ağırladı. Doğan Holding şirketlerinin CEO ve CFO’ları şirketlerinin potansiyelini ve yatırım değerini anlattı, yatırımcılardan gelen soruları yanıtladı. Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, “Bir yatırım holdingi olmanın hakkını veriyor, katma değerli işlere yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Bu yıl 60. yılını kutlayan Doğan Holding, Dünya Yatırımcı Haftası’nda grup şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile finans piyasalarının önde gelen yatırım şirketinin yönetici ve analistlerini buluşturdu. Doğan Holding’de gerçekleştirilen buluşmada, Holding’in CEO’su Çağlar Göğüş ve gruba bağlı şirketlerin yöneticileri yatırımcılara yönelik sunumlar gerçekleştirdi.

“Portföyümüzdeki varlıkları en doğru şekilde yönetiyor, hissedarlarımıza değer veriyoruz”

Toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’ye yatırım yaparak değer katmaya devam edeceklerinin altını çizen Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş şunları söyledi:

“Ekonomide zorlu süreçlerin yaşandığı bir dönemde, işlerimizin bütçelere paralel gidiyor olması bizler için mutluluk verici. Bir yatırım holdingi olmanın hakkını veriyor, grup şirketlerimize destek oluyoruz. Kısacası, global standartlarda bir yatırım şirketi olma yönünde emin adımlarla ilerliyoruz. Hissedarlarımıza değer yaratmak en büyük önceliğimiz.”

Doğan Holding’in 2019 yılı ilk yarı finansal performansıyla ilgili bilgi veren Göğüş, 2019 yılının ilk 6 ayında 2018’in aynı dönemine göre konsolide satış gelirlerinde yüzde 20 artış sağlayarak 6 milyar 229 milyon TL’lik gelir elde ettiklerini, konsolide esas faaliyet kârının ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artarak 666 milyon TL olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Elimizdeki varlıkları en iyi şekilde yönetmeye azami gayret gösteriyoruz. Belirlediğimiz yatırım stratejisi doğrultusunda yeni işlere bakıyoruz Rekabetçi bir yapımız var ve iyi bir yatırımcıyız.

Hisse geri alım programını rasyonel bir şekilde yönetiyoruz. Bizim yabancı payımız bu yıl yüzde 29’dan yüzde 48’e çıktı. İşlem hacimlerimiz yükseldi, hissede derinlik arttı. Yabancı kurumsal yatırımcının ilgisini hissediyoruz. Pozitif bir hareket var. Bu gelişim iyi ama biz daha yüksekleri hedefliyoruz. Bu yıl hem kar payı dağıttık, hem de yatırımcıya sermaye kazancı sağlıyoruz.”

Grup şirketlerinde tahvil ve bono ihracına sıcak baktıklarını belirten Doğan Holding CFO’su Bora Yalınay ise TL borçlanıp TL ödediklerini, dolayısıyla düşen kredi faizlerinin ve son bir yılda yaşanan kur dalgalanmalarının Doğan Holding’i olumsuz etkilemediğini aktardı. Toplantıda konuşan Doğan Holding Başkan Yardımcısı Dr. Murat Doğu ise Doğan Holding’te uzun bir aradan sonra bu yıl yüzde 10 kar dağıtımı yapıldığı, hisse geri alım programı başlatıldığı ve finansal raporlama yapısında, finansal rapor okuyucusunun Doğan Gurubu Şirketleri’ni daha iyi analiz etmesini sağlayacak düzenlemeler yapıldığı bilgisini paylaştı. Murat Doğu, Doğan Holding’in bir yatırım bankası kuruluşu için BDDK’ya resmi başvuruda bulunduğunu hatırlatarak, bu yatırımın gerçekleşmesi halinde grup olarak finans piyasalarındaki ağırlıklarının da artacağını kaydetti. 

Toplantıda enerji, akaryakıt perakendesi, finans, internet-eğlence, sanayi, otomotiv, turizm, ticaret ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Doğan Holding’e bağlı tüm şirketlerin yöneticileri, şirketlerinin iş ve gelir modellerini, performanslarını ve başarı hikâyelerini paylaştı. 

A1 Capital, Ahlat Yatırım, Akyatırım, Alan Yatırım, Ata Yatırım, Azimut Portföy, BGC Partners, Citibank, Deniz Yatırım, Garanti Yatırım, Garanti Portföy, Gedik Yatırım, Global Yatırım, ICBC, İntegral Yatırım, İş Portföy, İş Yatırım, Marmara Capital, Oyak Yatırım, QNB Finans Portföy & Yatırım, Strateji Portföy, Taaleri, Tacirler Yatırım, TEB Portföy & Yatırım, ÜnlüCo, Yapı Kredi Yatırım şirketlerinin 50’ye yakın temsilcilerinin ağırlandığı toplantıda, Doğan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Hürriyet Emlak, Kanal D Romanya, DMC, NetD, Doruk Faktoring, Doruk Finansman, D Gayrimenkul, Aytemiz, Ditaş, Doğan Enerji, Suzuki ve Holding’in üst düzey yöneticileri, sektör değerlendirmeleri, şirketlerinin faaliyetleri, mevcut finansal durumları, gelecek dönem planları gibi detayları paylaştı.

Doğan Holding, 60 yıllık deneyimi ve başarılı birleşme ve satın alma işlemleri; planlanan yeni yatırımları ile güçlü gelir, nakit ve FAVÖK artışı; BIST-30 şirketi olarak net defter değerine göre cazip hisse fiyatı; güçlü finansal yapısı ve kredibilitesi; sürdürülebilir büyümesi;istikrarlı kâr dağıtım politikası ve hisse geri alım programı ile yatırımcılar açısından dikkate değer şirketlerden biri olmaya devam ediyor. 

Leave a Reply

Son Haberler

İş dünyası güne kahve içerek başlıyor, en çok kahve 08.30-10.00 arası tüketiliyor

Çalışanların yüzde 47'si güne kahve içerek başlıyor. İş yerinin alışveriş yeri Avansas, hem çalışanlara hem de işverenlere...

TEKNOFEST’te Dereceye Giren Öğrenciler Kazandıkları Ödülü Suriye’deki Çocuklar İçin Bağışladı

TEKNOFEST 2021’de teknoloji yarışmaları kapsamında düzenlenen Sürü İnsansız Hava Aracı Yarışması’nda dereceye giren Uçan Andalar takımı, kazandıkları...

Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı ECCAR’ın Genel Kurulunda Konuştu: 

HER TÜRLÜ DIŞLAYICILIKLA MÜCADELEDE KAMUSAL DAYANIŞMA ÖNEMLİ

Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatçılarından Hollanda ve Belçika atağı

Hollanda ve Belçika’ya 1 milyar dolar ihracat hedefi koydular Yaş...

“Big Sky” Yeni BölümleriyleFOXCRIME Ekranlarında

İlk sezonuyla büyük beğeni toplayan, Emmy ödüllü yapımcı David E. Kelley imzalı “Big Sky” ikinci sezonunun yeni...

Yeni Porsche Taycan GTS

Porsche tamamen elektrikli Taycan model ailesini Taycan GTS ve Taycan GTS Sport Turismo ile genişletiyor. WLTP’ye göre...

Bitki çaylarının yan etkilerine dikkat!

Hazırlarken cam ya da porselen demlik kullanılmalı… Bilinçli olarak tüketildiğinde sağlık için pek çok...

Sürdürülebilir Diyetin Püf Noktaları!

DİYETE BAŞLARKENDİKKAT ETMENİZ GEREKEN 6 NOKTA Yaklaşık iki yıldır günlük yaşantımızda köklü değişikliklere neden olan Covid-19 pandemisi, sağlıksız...
- Advertisement -

Diğer Haberler
Önerilen Haberler